برگزاری دو نشست پایانی درسگفتارهای هنرهای فضاوند : ۱۹ و ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ / با حضور محمدرضا اصلانی و محمدمنصور فلامکی

به اطلاع همراهان گرامی موسسه فضا می رساند که:

دو نشست پایانی از درسگفتارهای «هنرهای فضاوند» عصر روزهای ۱۹ اردیبهشت و ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ با عناوین به ترتیب «سینما به مثابه فضا» و «واگرایی ها و همگرایی های معماری، نقاشی و سینما»، ساعت ۱۷:۳۰ در مکان موسسه برگزار خواهند شد.

استاد محمدرضا اصلانی، شاعر، فیلم ساز و مدرّس پیشکسوت سینما که طرح و تشریح مبحث نخست را بر عهده خواهند داشت، در این باره به روابط عمومی فضا گفت: «سینما در آغاز تصویر زندگی روزمره بود. سپس تصویرِ تخیّل شد و آنگاه دریافت که می تواند تصویرِ واقعیت باشد. اما این واقعیت در سینما کجاست؟ واقع آن است که سینما، فضایی از واقعیت است. هر تصویر یک فضایی است که ما در آن غوطه می خوریم، راه می رویم و خود را در این فضا پیدا می کنیم. سینما فضایی به وجود می آورد که فراسوی تصویر خود، ما ذهن خود را به مثابه یک فضا در می یابیم. فضای دیدن فیلم در تقابل با فضای بصری فیلم، ترکیب وحدت دهنده است با جهان فراسوی خود. سینما، جهان را با فضا دادن به جهان به فهم می رساند.»

همچنین ارائه سخن در باب مبحث دوم را دکتر محمدمنصور فلامکی بر عهده خواهند داشت و وی در معرفی موضوع بحث عنوان داشت: «مقوله خویشاوندی هنرها یادآورنده ی دستکم دو فرضیه ی دوست داشتنی است؛ یکی اینکه هنرها از موسیقی تا سینما و از معماری تا مجسمه سازی، چندان از یکدیگر جدایند که دوست می داریم از همگرایی هایشان بگوییم و دوم آن که هر آینه یگانه بودند، چندان نسبت به یکدیگر واگرا نمی شدند که امروزه می یابیم شان… به این مقوله برای نمایانی ذات یگانه ی آنها دوست داریم بنگریم.»

عموم علاقمندان شرکت در این نشست ها در تاریخ مذکور به نشانی: تهران، ضلع شمال شرقی میدان هفتم تیر، کوچه عبدالکریم شریعتی، شماره ۳۸، موسسه علمی و فرهنگی فضا مراجعه فرمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *