مرکز اسناد

MA

بر پایه‌ی تجربه‌هایی که در طول تقریباً پنج دهه فعالیت علمی و آموزشی و حرفه‌یی در گستره‌ی معماری و شهرسازی و مرمت معماری ـ شهری به دست داده شدند و به ویژه آن‌چه محیط و نیازهایش به گستردن و نیز به گسترده دیدن فضای معماری می‌نمود، راه برای به میدان آوردن “مرکز اسناد فضا” آماده شد.
“فضا”، نامی بود که برای “مؤسسه‌ی علمی و فرهنگی” به سال ۱۳۶۱ برگزیده شد و سپس با توضیحات نهادهای دیگری نیز همراه شد که با آن اولی همکار می‌شدند، یادآور چتری است که فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی  تعیین و تعریف شده‌ای را زیر پوشش می‌برد ـ که از این، “مرکز اسناد فضا” را می‌توان مورد عنایت قرار داد.

اهداف

اکنون “مرکز اسناد فضا” با هدف گردآوری و تبادل داده‌های متمایز و گوناگون معماری‌های فرهیخته و بومی ایرانی و جهانی، مراحل شکل‌گیری فعّال خود را می‌گذراند.

1439695962_vector_65_15

موضوع فعالیت

در حال حاضر، مرکز اسناد فضا شامل کتابخانه‌ای است که بالغ بر ۵۰۰۰ جلد کتاب فارسی و غیرفارسی (انگلیسی، ایتالیایی و …)، ۳۰۰ جلد پایان‌نامه و صدها پروژه و ده‌ها مجلد نشریه‌ی ادواری را در خود جای می‌دهد. از دیگر منابع موجود در این مرکز می‌توان از حدود ۷۰۰۰ اسلاید نام برد که آثار ماندگار معماری‌ها و شهرهای گونه‌گون را می‌نمایانند. همکاری تنگاتنگ این مرکز با “مرکز پژوهشی فضا” و “مجله‌ی معماری فضا” پویایی و به روز بودن بایگانی “مرکز اسناد فضا”  را تضمین می‌کند.

1439696013_vector_65_03

نحوه فعالیت

تبادل داده‌ها با مؤسسه‌ها، نهادها و گروه‌های فرهنگی رسماً شناخته شده‌ی کشور و مرکز پژوهش رسمی کشورهای دیگر سایت فضا و دیگر راه‌های ارتباطی، از اموری دانسته می‌شوند که برای توسعه‌ی آن‌ها کار می‌شود.

1440104028_vector_65_06

ساعات کار و نحوه عضویت

پژوهشگران می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ به دفتر مؤسسه به نشانی تهران ـ میدان هفتم تیر ـ خیابان عبدالکریم شریعتی ـ پلاک ۳۸ ـ طبقه دوم مراجعه نمایند.

تمامی اعضاء “انجمن علمی فضای معماری نو ایران” در حال حاضر عضو کتابخانه شناخته می‌شوند.

شرایط عضویت در کتابخانه خصوصی / تخصصی عام فضا متعاقباً اعلام خواهد شد.

1440106174_vector_65_12

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *